استپ موتور اچ کیو امHQM

اسپیندل موتورHQM اچ کیو ام W015-080-1122-36 آب خنک قطر 80 میلی متر (220V/1.5KW/ER11/36000RPM)
نوامبر 1, 2022
دنده شانه ای مورب Rack M2 مدل HQM اچ کیو ام
نوامبر 22, 2022

استپ موتور اچ کیو امHQM

استپ موتور اچ کیو دیHQD

استپ موتور (Stepper Motor موتور مرحله ای) مدل 86HS45 برند HQM اچ کیو ام و ساخت کشور چین می باشد. این مدل برای طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی کنترل حرکت مناسب است. استپ موتور hqm اچ کیو ام دارای دقت بالا، جنبش صاف و گرمای کم موتور می باشد همچنین نویز حرکتی در این مدل stepper motor کم است.
البته علاوه بر استپ موتور hqm اچ کیو ام انواع دیگری از استپ موتورها از جمله استپ موتور لیدشاین leadshine، استپ موتور ng ان جی، استپ موتور CW، استپ موتور مونز moons از جمله دیگر برندهای استپ موتور سی ان سی می باشند.
قطعات یدکی برنا سی ان سی ارائه دهنده انواع استپ موتورهای انکودردار و همچنین استپ موتورهای کلوز لوپ closed loop می باشد. جهت خرید درایور استپ موتور و استپ موتور سی ان سی cnc با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.
موتور های پله ای نوعی از موتور های مخصوص هستند که بطور پلکانی (پله پله) در هر حرکت، زاویه ی مشخصی (step angle) را می پیمایند که این زاویه ی طی شده در هر پله، زاویه گام یا step angle نامیده می شود. این موتورها دارای استاتور دو فاز (2-phase) یا سه فاز (3-phase) و یا پنج فاز (5-phase)، و رتور آهنربای دائم (permanent magnet) که دندانه tooth و شیار slot دارد، می باشند.
حرکت رتور، با اعمال یک پالس به سیم پیچ موتور عملی می شود. برای حرکت رتور به صورت گام به گام در یک سو، می بایست sequence به صورت متوالی و رعایت اعمال پالس به سیم پیچ موتور صورت پذیرد.
زاویه ی گام در موتور های پله ای دو، سه و پنج فاز متفاوت است. در موتور های دو فاز 1.8 درجه ، در موتور های سه فاز 1.2 درجه و در موتور های پنج فاز 0.72 است.
موتور های پله ای به دلیل سادگی ساختار، نداشتن فیدبک انکودر و قیمت پایینتر نسبت به موتور های سروُ، برای کاربردهای با سرعت متوسط(حداکثر سرعت چرخش رتور تا 500 rpm) مناسب هستند. قابل ذکر است که امکان بالا بردن سرعت استپر موتور هست (تا 2000 rpm در بعضی مدل های سایز متوسط) ولی گشتاور torque آن تا حد قابل توجهی پایین می آید بطوریکه حتی در حالت بیباری هم توانایی شروع یا ادامه چرخش را ندارد.
در استپر موتورهای دارای درایو های استپر جدید (درایو استپ موتور سی ان سی cnc) که مجهز به قابلیت فیدبک انکودر نیز هستند، عملکرد بهتری را شاهد خواهیم بود مانند سرعت کار بالاتر ، شیب راه اندازی سریعتر و جریان مصرفی کمتر.

استپر موتورهای انکودردار

برای افزایش کارایی استپر موتور، افزودن یک انکودر پشت موتور استپر و استفاده از درایو مخصوص با فیدبک انکودر که بصورت حلقه بسته(closed-loop) کار میکند تاثیر بسیاری دارد. عملکرد این درایو تا حدی مانند درایو سروُ است. امکان افزایش سرعت تا 1000rpm در این نوع موتور ها به سادگی امکان پذیر است و نسبت به مدل های معمولی استپر موتور،با شیب شتابگیری بسیار سریع حرکت های متوالی در زمان کمتری انجام می شود.
در درایوهای استپر حلقه بسته closed-loop حرکت نرم تر خصوصا در سرعت های پایین و خنک کار کردن موتور را شاهد هستیم زیرا میزان جریان موتور متناسب با بار است (بر خلاف درایوهای استپ موتور معمولی که دارای جریان ثابتی هستند).

استپر موتورهای خطی

استپر موتورهای خطی Linear Stepper Motor از ترکیب استپر موتور با رتوری خاص به همراه لیداسکرو(Lead Screw) یا بال اسکرو(Ball Screw) تشکیل شده است و در برخی مدل ها رتور نقش مهره لید اسکرو را دارد. همچنین در این نوع شافت حذف شده است.
امکان انتخاب بال اسکرو و لید اسکرو با قطرها، گام ها و طول های مختلف موجود دارد و متناسب با انواع مدل هایی که مشاهده می کنید ماشینکاری می شود و به صورت یکپارچهه با موتور مونتاژ می گردد.

کاربردهای استپ موتور

استپر موتورها کاربردهای متفاوتی دارند که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره شده است.
حرکت های متوالی به تعداد بالا
مورد استفاده در دستگاه هایی که در یک سیکل کاری دارای تعداد استار-استاپ (start-stop) بالایی هستند، برای کشش رول مربوطه از استپر موتور استفاده می شود. به عنوان مثال در انواع فیدرهای پانچ و پرس سبک مثل پانچ ورق آلمینیوم مخصوص درب لیوان ، فیدر رول پرینترهای حرارتی یا کاربنی ، فیدر لیبل در انواع ماشینهای لیبل زن ، چرخاندن تیوب و تنظیم نقطه مارک در انواع ماشینهای پرکن تیوب در صنایع آرایشی – بهداشتی و غذایی، دستگاه چاپ طلاکوب hot stamping یا gilding machine قابل استفاده هستند.
دقت در حرکت و توقف
مورد استفاده در کاربرد هایی که نیازمند دقت بالا و صلبیت(rigidity) بالا هنگام توقف هستند. به عنوان مثال انواع دستگاه های تراش یا فرز CNC که بصورت حلقه باز open-loop کار می کنند. دستگاه های برش یا حکاکی لیزر laser cutting and engraving و برش فوم
حرکت در سرعت های خیلی پایین
مورد استفاده در کاربرد هایی که گشتاور زیاد در دور کم با ثبات حرکت و عدم نوسان دور نیاز دارند. زیرا این موتور های در سرعت های کم گشتاور بیشتری دارند. قابل استفاده در محورهای ماشین های برش ورق CNC هوا-گاز ، پلاسما و برش فوم. همچنین در پرینتر های سه بعدی از استپر موتور های کوچک با سرعت خیلی کم استفاده می شود.
در این کاربرد ها برای رسیدن به دقت و قدرت مورد نظر، از استپ موتور گیربکس دار استفاده می شود.
در استپ موتورهای دو فاز سایز فلنج از 42 تا 110 میلیمتر و در استپ موتورهای سه فاز سایز فلنج از 56 تا 130 میلیمتر.
در استپ موتورهای دو فاز گشتاور نامی از 0.2 تا 20 نیوتن/ متر و در استپ موتورهای سه فاز از 0.9 تا 35 نیوتن/ متر.
امکان نصب از فلنج .
انکودر 1000 پالس بر دور. در مدل های به روز تر استپ موتورهای دو فاز از گشتاور 1.8 تا 8.8 تیوتن/ متر در اندازه فلنج 56 و 86 .
در مقایسه با موتور هایی که گشتاور برابری دارند، حجم بسیار کمتری دارد.