مهره با اسکروBall Nut

اسپیندل
جولای 27, 2022
اسپیندل موتورHQM اچ کیو ام W015-080-1122-36 آب خنک قطر 80 میلی متر (220V/1.5KW/ER11/36000RPM)
نوامبر 1, 2022

مهره با اسکروBall Nut

مهره بالسکروBall Nut

مهره باسکرو مهمترین قسمت بالسکرو بال اسکرو می باشد. بالسکرو از نظر مهره به دو دسته بالسکرو با مهره دو تکه تقسیم بندی می شوند. در تمام مهره های بال اسکرو چندین شیار برای تماس ساچمه ها با پیچ و شفت که با عث درگیری پیچ و مهره با هم می شوند،وجود دارد . در این شیارها قسمت های برای استراحت و سیستم بازگشت ساچمه وجود دارد ،که ساچمه ها با یک دور چرخشی به دور پیچ ، در آنجا برای چند لحظه توقف می کنند تا حرارت خود را از دست داده و دچار تنش حرارتی نشوند..

این سیستم می تواند درون ویا بیرون مهره بالسکرو حرارتی شود.بالسکرو از نظر نحو مهار ، به دو گروه  بالسکرو های یک سر مهار با دو سر مهار تقسیم میشوند.

تفاوت بالسکرو و لید اسکرو چیست؟

تفاوت اساسی بالسکرو و لید اسکرو در در این است که لیدسکرو هافاقد ساچمه و سیستم بلبرینگ و یاتا قان هستند.به همین دلیل لید اسکرو ها معمولا رزوه های مارپیچ عمیق تری دارند:مهره در لید سکرو از جنس کامپوزیت پلیمری و یا برنز ساخته می شود و قیمت آن ارزان تر از بالسکرو می باشد.

چرا باید از بال اسکرو استفاده کنیم؟

مهمترین مزیت بالسکرو در میزان اصطحکاک است.بهره وری بالا باعث میشود با کشتاوری اندک حرکتی قابل توجه داشته باشند،گرمای کمتری تولید می کنند ،طول عمر بیشتر از ابزار های مشابه دارند و کمتر نیاز به تعویض پیدا میکنند، برای کاربرد های  با سرعت و توان کاری بالا مناسب هستند ، در سیکلهای پیوسته و طولانی مدت مناسب و دارای سرعت با لا می باشد.

گام بالسکرو چیست ؟

گام بالسکرو با فاصله دو نقطه مشابه در دو رزوه متولی در پیچ بالسکرو گفته می شود. این پارمتر مستقیما روی پیشروی و سرعت حرکت بالسکرو و همچنین دقت نهایی حرکت تاثیر گذار خواهد بود.در بالسکرو ها به ازای هر دور حرکت موتور ،مقدار پیشروی  مهره به اندازه یک گام خواهد بود. یعنی اگر گام بال اسکرو 5 میلیمتر باشد،با یک دور حرکت موتور ، مهره بالسکرو به اندازه 5 میلیمتر حرکت خواهد کرد ، هرچه گام بالسکرو کمتر باشد کنترل آن دقیقتر . میزان دقت نهایی حرکت خطی بالاتر خواهد بود.

مزایای بال اسکرو عبارتند از:

1.عملکرد و کارای بهتر
2.تحمل بارهای سنگین تر

 

3.دقت بالاتر
4.اصطحکاک کم به دلیل قرار گرفتن ساچمه ها در بین پیچ و مهره

معایب بالسکرو عبارتند از:

1.عدم وجود میکانیزم خود نگهدارنده یا خود قفل
2.عدم و جود حرکات چرخشی و ثابت
3. نیاز مند موتور با سرعت ثابت
4.حساس در برابر ضربه
5.هزینه بالا

بالاسکرو چیست ؟

یکی از مکانیز های انتقال قدرت پر کاربرد در مجموعه اتوماسیون صنعتی و ساخت دستگاه ها نظیر CNCو… بال اسکرو هستند که از طریق یک پیچ بال اسکرو (Ball screw)و یک مهره مخصوص (Ball NUT)حرکت دوار تولید شده توسط موتور را تبدیل به حرکت خطی دقیق می کند.