گیربگس
مارس 12, 2022
اینورتر
مارس 12, 2022

کوپلینگ

کوپلینگ قطعه ای است برای محور کردن موتور و شفت پمپ که حرکت دورانی موتور را به شفت پمپ انتقال داده و موجب چرخیدن شفت و پروانه می شود. کوپلینگ در موتور های سانتریفیوژ، پمپ های سانتریفیوژ و پمپ کلوز (pomp close) که شفت و موتور در حالت کسری جای گذاری شده اند مورد استفاده قرار گرفته و این دو را به هم وصل می کند.

انواع کوپلینگ

– کوپلینگ های solid یا ریجید کوپلینگ (Rigid): در زمان هم راستا بودن دو محور مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع خود به دو دسته تقسیم می شود:

الف: دارای دو صفحه است که به وسیله ی پیچ و مهره به شفت پمپ و موتور متصل می گردد که کوپلینگ فلنج دار نامیده می شود.

ب: دارای دو نیم استوانه است که به وسیله ی پیچ و مهره بهم متصل می گردند.

– کوپلینگ های انعطافی (Flaxlibel) دارای دو نوع است:

الف: کوپلینگ های انعطاف پذیر مکانیکی: دلیل این نامگذاری طراحی داخلی و سیستم فیزیکی آن است.

ب: کوپلینگ های انعطاف پذیر متریال (material): مواد استفاده شده در این نوع کوپلینگ دارای انعطاف بالایی هستد و جنس داخلی آن فلز یا پلاستیک است.

– کوپلینگ های انعطافی دنده ای (gear coupling): نصب بر روی موتور و شفت دو توپی که دارای لبه های دندانه دار است. این دنده ها به وسیله بوش دنده ای (یک تکه یا دو تکه) وصل شده و در نتیجه ی برخورد دندانه های داخلی و دندانه های بوش، انتقال گشتاور میسر می شود.

  • کوپلینگ های مفصلی
  • کوپلینگ های انکودری
  • کوپلینگ های آلومینیومی
  • کوپلینگ های فنری
  • کوپلینگ لاستیکی

– کوپلینگ انعطاف پذیر فنری: این نوع دارای دو قطعه می باشد که برروی آنها شیارهای افقی وجود دارد که روی شفت پمپ و شفت الکتروموتور نصب می گردند. دو قطعه به وسیله ی یک فنر به یکدیگر متصل شده و کوپل از این طریق منتقل می گردد. یک در پوش نیز برای جلوگیری از جدا شدن فنر وجود دارد ، در صورت نبود گریس و روغن در منبع، کوپلینگ های زنجیری که با زنجیر بهم وصل شده اند و کوپل به وسیله ی زجیر منتقل می گردد، خواهند شکست.

– کوپلینگ های دنده ای: این نوع کوپلینگ ها در دامنه ی گسترده ای از گشتاور، توان و دمای کار استفاده می شوند. عمدتا به صورت از پیش ساخته شده و مناسب برای توان های حدودی تا 4/2 مگاوات وجود دارند. دور این نمونه، 1300 دور بر دقیقه (توان های بالا) تا 7500 دور بر دقیقه (توان های کمتر از 65 کیلو وات) است.

در استفاده از کوپلینگ امکان هم راستا نبودن محور وجود دارد که به روش های متعددی رخ میدهد: 1- عدم هم راستا بودن محور: زمانی که صفحه های کوپلینگ در مقابل هم قرار داشته باشند اما موتور و شفت های پمپ باهم موازی نبوده و در یک ارتفاع نباشند. 2- عدم هم راستا بودن زاویه ای: این حالت زمانی اتفاق می افتد که موتور و شفت پمپ در یک ارتفاع و راستا باشند اما صفحه کوپلینگ یکسان نباشد. 3- زمانی که شفت و صفحه در یک ارتفاع و راستا نباشند.

کوپلینگ های انعطافی می توانند تا حدی عدم هم محور بودن موتور و پمپ را اصلاح کنند.

از برندهای مختلف کوپلینگ ها می توان به کوپلینگ Alpha آلفا، کوپلینگ HQM اچ کیو ام و کوپلینگ sungil سانگیل اشاره کرد. انواع دیگری از کوپلینگ چینی، کوپلینگ ترکیه ای، کوپلینگ تایوانی، کوپلینگ آلمانی نیز در بازار وجود دارند که می توانید نوع و هزینه هریک را از شرکت cncparts سی ان سی پارتس استعلام نمایید.

از جمله موارد استفاده کوپلینگ می توان به کوپلینگ دستگاهای تراشکاری و کوپلینگ دستگاه خردکن اشاره کرد.

پیوست:
اسپیندل,هولدر,بال اسکر,گیربکس,,واگن بی لبه ,اسپیندل هواخنک ,اسپیندل آب خنک,مهره بال اسکرو,بلنرینگ فلزی,بلبرینگ سرامیکی,کوپلینگ,اینورتر,محافظ کابل,اسپیندلNG  ,اسپیندل MASH  ,استپ انکدر,هندویل A2R , دنده مقابل مدور,,کولت,,واگن,,,,,